শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 1: শিশুৰ যত্ন

  1. আপুনি যিমান পাৰে শিশু আৰু কিশোৰ‌-কিশোৰীৰ লগত খেলক,অন্তঃকৰণেৰে মৰম কৰক, কথা পাতক, গাব গাওক।
  2. শিশু আৰু কিশোৰ‌-কিশোৰীৰ খং উঠি, ভয় খায় আৰু সহজে কান্দে, কাৰণ তেওঁলোকে নিজৰ অনুভৱ প্ৰকাশ কৰিব নাজানে। সেয়ে সদায় সদয় হব লাগে।
  3. বয়ঃ সন্ধি কালৰ লৰা-ছোৱালীবোৰে অতি সোণকালে খোজ কঢ়া, শব্দ কৰা, আহাৰ খোৱা আৰু পানীখোৱা আদি শিকে। সিহঁতক তদাৰক কৰিবৰ লাগে, কিন্তু সৰু সুৰা ভুল কৰিবৰ বাবে এৰিও দিব লাগে।
  4. সকলো ছোৱালী অথবা সকলো লৰা সমানেই গুৰুত্বপূৰ্ণ। সকলোকে সু-ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে, বিশেষকৈ অসুস্থ আৰু বিশেষভাৱে সক্ষম সকলক।
  5. উঠি অহা শিশুসকলে তেওঁলোকৰ কাষত থকা সকলক অনুসৰণ কৰে। সেয়ে নিজকে সচেতন ৰখা আৱশ্যক, সিহঁতৰ ওচৰত সু ব্যৱহাৰ আৰু সত্ পথ প্ৰদৰ্শন কৰা উচিত।
  6. যেতিয়া শিশুৱে কান্দে কিবা এটা কাৰণ থাকে (ভোক, ভয় বা কষ্ট)। কাৰণটো জানিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে।
  7. সৰু লৰা-ছোৱালীক বিদ্যালয় শিক্ষা গ্ৰহণত সহায় কৰাৰ বাবে সিহঁতৰ লগত শব্দ আৰু সংখ্যাৰ খেল, চবি অঁকা, ৰং কৰা আদিত সহায় কৰিব। সিহঁতক গল্প কোৱা, গানগোৱা, নাচ আদিত সহযোগ কৰিব।
  8. এটা দলত এজন শিশুৱে কেনেকৈ থুনুক থানাক খোজ কঢ়া পৰ্য্যায় পাইছে আৰু প্ৰথম কথাকোৱা, খোজ কঢ়া আদি লিপি বদ্ধ কৰি ৰাখক।
  9. শিশু আৰু কিশোৰ বিলাকৰ পৰিষ্কাৰ পৰিচন্নতা(বিশেষকৈ হাত মুখ) বিশুদ্ধ পানী আৰু যথেষ্ট সুক্ষ্ম খাদ্য খাবলৈ দিব লাগে।
  10. শিশু আৰু কিশোৰ সকলৰ যত্ন লোৱাত গুৰুত্ব দিওঁতে আপোনাৰ নিজৰ কথাও চিন্তা কৰিব। কাৰণ আপুনিও অপৰিহাৰ্য্য।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

শিশুৰ যত্ন: শিশুৱে কি কৰিব পাৰে-

  • শিশুসকলৰ যত্ন সম্পৰ্কত আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে বাৰ্তা প্ৰস্তুত কৰক।
  • বাৰ্তাবিলাক পাহৰি নাযাবলৈ মনত ৰাখক।
  • বাৰ্তাবিলাক পৰিয়ালৰ লৰা-ছোৱালীৰ সৈতে আলোচনা কৰক।
  • লৰা-ছোৱালীক দল বিভক্ত কৰক, লৰাকছোৱালীৰ আৰু ছোৱালীক লৰাৰ খেল খেলিবলৈ দিয়ক। পাচত দলবদ্ধ আলোচনা কৰিবলৈ দিয়ক। যেনে খেলা লৰা আৰু ছোৱালীৰ বুলি ভাগ কৰাত একমত নে ? হয় নে নহয়?
  • ভাল আচৰণ আৰু বেয়া আচৰণ সম্পৰ্কত ঘৰত আৰু বিদ্যালয়ত আলোচনা কৰক আৰু কিয় ভাল বা বেয়া বুলি কোৱা হয় বাখ্যা কৰক।
  • এই বিষয়টোৰ সম্পৰ্কত প্ৰাচীৰ পত্ৰ লগাই আনক অবগত কৰক।
  • ঘৰত, বিদ্যালয়ত বা ৰাজহুৱা কেন্দ্ৰ বিলাকত পুতলা সজা, প্ৰতিযোগীতা অনুস্থিত কৰক।
  • চাবোনেৰে হাত ধোৱা, পৰিস্কাৰ পৰিচন্নতা আৰু সুক্ষ্ম আহাৰ গ্ৰহণ কৰা সম্পৰ্কীয় চবি আৰু প্ৰাচীৰ পত্ৰ তৈয়াৰ কৰি সাধাৰণ ৰোগৰ পৰা কেনেকৈ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি প্ৰদৰ্শন কৰক।
  • কিশোৰ সকলৰ সৈতে খেলি থকা ধাত্ৰী সকলকলৈ এখন চুটি নাটক প্ৰস্তুত কৰক। দুগৰাকী মাতৃৰ মাজত কথোপ কথন কৰিব- এগৰাকী মাতৃয়ে সন্তানক আবদ্ধ কৰি ৰাখিবলৈ বিচাৰে আৰু আনগৰাকীয়ে মুকলিকৈ বিচৰণ কৰাটো বিচাৰে। আকাৰ ইংগিতেৰে আৰু মুখৰ অংগীভংগীৰে প্ৰকাশ কৰাওক। অন্য শিশু সকলে যাতে অনুমান কৰে বিষয়ৰ কি অনুভৱ বা আবেগ।
  • অভিভাৱক সকলক প্ৰশ্ন কৰক শিশুৱে কিয় কান্দে বা হাঁহে আৰু লগৰীয়াসকলৰ সৈতে মত বিনিময় কৰক।
  • এটা গোটে স্থানীয়লোকৰপৰা এটা শিশু পালন কৰিবলৈ লব পাৰে। মাতৃয়ে প্ৰতিমাহে আহি শিশুটো কেনেদৰে ডাঙৰ হৈছে লক্ষ্য কৰিব পাৰিব।
  • বেমাৰ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ বিশুদ্ধ খোৱাপানী সংৰক্ষণ কৰাৰ বিষয়ে এটা গীত ৰচনা কৰি ঘৰত পৰিবেশন কৰাৰ ব্যৱস্থা লওক।
  • যুৱক-যুৱতী সকলে অভিভাৱক সকলক সাক্ষাত্কাৰ গ্ৰহণ কৰিব, শিশু আৰু কিশোৰৰ যত্ন লওতে সন্মূখীন হোৱা অসুবিধা সম্পৰ্কে আৰু এই ক্ষেত্ৰত কেনেধৰণৰ সহায় লাভ কৰিছিল।
  • এজন স্বাস্থ্য কৰ্মী বা বিজ্ঞান শিক্ষকে আপোনাক ক’ব –কেনেকৈ এটি শিশুৰ মগজু বিকাশ হয়।
  • ডাঙৰ লৰা-ছোৱালী বিলাকে জেষ্ঠ সকলক গীত, কাহিনী আৰু খেলাশিকাই দিবলৈ অনুৰোধ কৰিব পাৰে আৰু শিশু সকলৰ কাৰণে গীত গাব পাৰে।
  • লৰা-ছোৱালী যি ভাৰে তাকেই প্ৰশ্ন কৰিব পাৰে। কিন্তু শিশু সকলক ৰুগমুক্ত কৰি ৰখাতো জৰুৰী।

অধিক তথ্যৰ জানিবৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home