শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু ১০: এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ (AIDS)

  1. আমাৰ শৰীৰটো ৰহস্যময়, প্ৰতিদিনেই আমি খোৱা, স্বাসপ্ৰস্বাসৰ লগত অহা বা শৰীৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা বীজাণুবিলাকৰ পৰা আমাক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে।
  2. এইচ আই ভি (‌HIV) এটা বীজাণু যাক ভাইৰাচ বুলি কোৱা হয়। এটা ভয়ানক ভাইৰাচ যি আমাৰ শৰীৰক অন্য বীজাণু প্ৰবেশত বাধা দি নিজে সুৰক্ষিত থাকে।
  3. বিজ্ঞানী সকলে এইচ আই ভি (‌HIV) মাৰাত্মক হোৱাৰপৰা বন্ধ কৰিবলৈ ঔষধ উদ্ভাৱন কৰিছে যদিও শৰীৰৰ পৰা সম্পূৰ্ণ নিৰ্মূল কৰিবৰ কোনো উপায় আৱিস্কাৰ হোৱা নাই।
  4. বিনা চিকিত্সাৰে থাকিলে এইচ আই ভি (‌HIV) থকা লোকৰ এইডছ(AIDS) বেমাৰ হয়। এইডছ(AIDS) গুৰুতৰ অসুক্গৰ এটা সমষ্টি যি শৰীৰটো দুৰ্ৱলৰ পৰা দুৰ্ৱলতৰ কৰি তোলে।
  5. এইচ আই ভি (‌HIV) তেজ আৰু শৰীৰৰ অন্য জুলীয়া পদাৰ্থত থাকে। এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমন হয় (1) যৌন মিলন, (2) সংক্ৰমিত মাতৃৰ পৰা কেচুৱালৈ, (3) তেজ দান প্ৰক্ৰিয়াৰ যোগেদি।
  6. যৌন প্ৰক্ৰিয়াৰ যোগেদি এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমন হোৱাৰ পৰা নিজকে বচাই ৰাখিবলৈ মানুহে (1) যৌন ক্ৰিয়াৰ পৰা বিৰত থাকে, (2) বিশ্বাসযোগ্য সম্বন্ধ স্থাপন, (3) সুৰক্ষিত যৌন সম্বন্ধ মানি চলে।
  7. আপুনি এইচ আই ভি (‌HIV)আৰু এইডছ(AIDS) সংক্ৰমিত লোকৰ লগত খেলিব পাৰে, আহাৰ গ্ৰহণ কৰা, হাতত ধৰা বা আলিংগন কৰিব পাৰে। এনে কৰিলে বীহাণু সংক্ৰমিত নহয়।
  8. এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সংক্ৰমিত লোক সকলে ভয়াৰ্ত বা দুখী অনুভৱ কৰে। তেওঁলোকে আমাৰ অনুকম্পা আৰু মৰম বিচাৰে। তেওঁলোকে নিজৰ দুখৰ বিষয়ে প্ৰকাশ কৰিবলৈ বিচাৰে।
  9. যি সকলে এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) আক্ৰান্ত বুলি ভাবে তেওঁলোকে নিজৰ আৰু আনৰ সুৰক্ষাৰ বাবে চিকিত্সকৰ পৰামৰ্শ গ্ৰহণ কৰিব লাগে।
  10. প্ৰায় বিলাক দেশত এইচ আই ভি (‌HIV) মুক্ত মানুহে এন্টিৰীট্ৰ’ভাইৰেল থেৰাপী (Antiretroviral therapy (ART) নামৰ ঔষধ গ্ৰহণ কৰি সুদীৰ্ঘ জীৱন লাভ কৰিছে।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS): শিশুৱে কি কৰিব পাৰে ?

  • আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS)বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালবোৰৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সম্পৰ্কীয় প্ৰচাৰ পত্ৰ আৰু তথ্য সংগ্ৰহ কৰি জন সাধাৰণৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • আমাৰ বিদ্যালয়লৈ এজন স্বাস্থ্য কৰ্মীক মাতি আনি এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সম্পৰ্কীয় আমাৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ সংগ্ৰহ কৰক।
  • এইডছৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত আমাৰ সমাজৰ কোনো শিশুক সহায় কৰাৰ উপায় বিচাৰি উলিওৱা।
  • ‘জীৱন ৰেখা’ (The Lifeline Game) খেলটো খেলক আৰু এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমিত লোকৰ সংস্পৰ্শৰ পৰা কেনেকৈ সংক্ৰমণ হব পাৰে জানিবলৈ চেষ্টা কৰক।
  • ‘সচাঁ আৰু মিছা খেলা’ৰ (True or False Game) যোগেদি ইজনৰপৰা সিজনলৈ কেনেকৈ এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমন হব পাৰে প্ৰদৰ্শন কৰক। শেষত প্ৰশ্ন অবতাৰণা কৰক।
  • বিশেষ বন্ধুত্ব আৰু যৌন অনুভৱ সম্পৰ্কীয়জীৱন শৈলীসম্পৰ্কে জ্ঞান আহৰণ কৰক।
  • ‘আশাৰ তৰী’ (Fleet of Hope Game) খেলৰ যোগেদি আমি কেনেকৈ এইচ আই ভি (‌HIV) যুক্ত বন্ধুৰ লগত নিৰাপদ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিম নিৰ্ণয় কৰক।
  • এজন এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) ভূক্তভোগীয়ে সন্মূখীন হোৱা অসুবিধা বিলাকত আমি কেনেদৰে সহায় কৰিব পাৰো চিন্তা কৰক।
  • এইচ আই ভি (‌HIV) যুক্ত লোকৰ চৰিত্ৰ ৰূপায়ন কৰি এখন এইচ আই ভি (‌HIV) থকা লোকৰ অনুভৱ কেনেহব পাৰে অনুমান কৰক।
  • এইচ আই ভি (‌HIV) থকা লোক সকলে সন্মূখীন হোৱা সমস্যা বিলাকৰ বিষয়ে শুনক আৰু আলোচনা কৰক।
  • এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS)ৰ বিষয়ে এখন কুইজ প্ৰতিযোগীতা অনুস্থিত কৰিব।
  • শ্ৰেণীকোঠাত এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নৰ বাবে প্ৰশ্ন বাকচ আৰম্ভ কৰক।
  • বিদ্যালয়ত এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সম্পৰ্কে পোষ্টাৰ তৈয়াৰ কৰক।
  • মীনা নামৰ এজনী ছোৱালী বা ৰাজীৱ নামৰ এটা লৰাৰ বিষয়েআৰু তেওঁৰ মাতৃ যাৰ এইচ আই ভি (‌HIV) আছে- এখন নাটক লিখক আৰু কেনেকৈ মীনাই তেওঁৰ মাতৃক চিকিত্সালয়ত আৰ্ট ART লবলৈ যাবলৈ সন্মত কৰে দেখুৱাওক।
  • এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS) সজাগতা ক্লাৱ এটা আৰম্ভ কৰি আমাৰ বিদ্যালয় আৰু পৰিয়াল বিলাকৰ মাজত সজাগতা অনাৰ চেষ্টা কৰক।
  • সোধক আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীটোৱে কেনেকৈ কাম কৰে? কি আহাৰে আমাৰ ৰোগপ্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো শক্তিশালী আৰু সক্ৰিয় কৰি ৰাখ? এইচ আই ভি (‌HIV) কি আৰু এইডছ(AIDS) কি ?এই আখৰ কৈটাই কি বুজায়? এজন লোকৰ এইচ আই ভি (‌HIV) আছে বুলি জানিব পাৰিলে কি হয়? কেনেকৈ ইজনৰ পৰা সিজনলৈ এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমন হব পাৰে? কেনেকৈ বাধা দিব পাৰি? আমি ইয়াৰ পৰা কেনেকৈ নিজক বচাই ৰাখিব পাৰো? জনসাধাৰণক কেনেকৈ এইচ আই ভি (‌HIV) পৰীক্ষা কৰা হয় আৰু চিকিত্সা দিয়া হয়? ঔষধে কেনেকৈ মাকৰ পৰা শিশুলৈ এইচ আই ভি (‌HIV) সংক্ৰমনত বাধা দিয়ে? আৰ্ট ART য়ে কেনেকৈ কাম কৰে আৰু কেতিয়া ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে? কেতিয়া আৰু কেনেকৈ আমাৰ বন্ধুত্বই যৌন সম্বন্ধলৈ পৰিবৰ্তন হয়? এজন লিকে কেনেকৈ নিৰোধৰ উপযুক্ত ব্যৱহাৰ কৰে? আমাৰ বন্ধু আৰু পৰিয়াল যি এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ (AIDS)ত ভুগি আছে সহায় কৰাৰ উত্তম পন্থা কি যাতে তেওঁলোকে স্বাস্থ্যৱান আৰু ভালকৈ বাস কৰিব পাৰে? ওচৰৰ চিকিত্সালয় ক’ত আছে য’ত এইচ আই ভি (‌HIV) আৰু এইডছ(AIDS)ৰ ৰোগী সকলক সহায় কৰে?

এটা জীৱনৰেখা খেল (The Lifeline Game) বা এটা আশাতৰী খেল (Fleet of Hope Game) বা এটা সচাঁ বা মিছাৰ খেলৰ (True or False Game) উদাহাৰণ কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰা হয় তাৰ বিষয়ে অধিক নিদিষ্ট তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home