শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 2: কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ

sa,, picture of a person coughing

  1. ৰন্ধনশালৰ ধোঁৱাই কলিজাত সোমাই অসুখ কৰিব পাৰে। বাহিৰত বা য’ত মুক্ত বায়ু চলাচল কৰে তাত ৰন্ধন ধোঁৱাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।
  2. ধপাত সেৱন কৰিলে কলিজা দুৰ্বল কৰে। আনে সেৱন কৰা ধোঁৱাও অপকাৰী।
  3. প্ৰত্যেকেই কাঁহ পানীলগাত ভোগে। বেচি ভাগেই সোনকালে ভাল পায়। যদিহে কাঁহপানীলগা 3 সপ্তাহতকৈ বেচিদিন থাকে স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰত দেখুৱা উচিত।
  4. বেলেগ বেলেগ ধৰণৰ বিজাণু আছে, কিছুমানক বেক্টেৰিয়া আৰু কিছুমানক ভাইৰাচ বুলি কোৱা হয়। কাঁহ-জ্বৰ বিলাক ভাইৰাচৰ পৰা হয় আৰু দৰৱৰ দ্বাৰা মাৰিব নোৱাৰি।
  5. আমি শ্বাসযন্ত্ৰ অৰ্থাত্ কলিজাৰ দ্বাৰা উশাহ-নিশাহ লঁও। কাঁহ-পানী লগাই শ্বাসযন্ত্ৰ দুৰ্ৱল কৰে। নিউমোনীয়া বেক্টেৰীয়াৰ পৰা হয় আৰু দুৰ্ৱল শ্বাসযন্ত্ৰ হ’লে গুৰুত্বৰ ভাৱে অসুস্থ কৰে।
  6. নিউমোনীয়াৰ লক্ষণ হ’ল ঘন উশাহ নিশাহ। উশাহ লওতে শব্দ কৰে বুকুখন উঠা নমা কৰে। অন্য লক্ষণ বিলাক হ’ল জ্বৰ, বুকুৰ বিষ আদি।
  7. এটা কেচুঁৱাই মিনিটত 60 বাৰ বা তাতোধিক বেছিকৈ উশাহ ল’লে তত্ক্ষণাত স্বাস্থ্য কৰ্মীক দেখুৱাব লাগে। 1-5 বছৰ বয়সৰ শিশুৱে মিনিটত 2-30 বাৰ উশাহ লয়।
  8. সুক্ষ্ম আহাৰ(আৰু দুগ্ধপান কৰা শিশু), ধোঁৱা মুক্ত ঘৰ আৰু টিকাকৰণৰ দ্বাৰা নিউমোনীয়া দৰে গুৰুত্বৰ অসুখৰ পৰা বচাই ৰাখিব পাৰি।
  9. গৰম, স্বাদযুক্ত পনীয় (চ’প আৰু ফলৰ ৰসৰ দৰে), জিৰণি আৰু নাক পৰিষ্কাৰ কৰি কাঁহ পানীলগাৰ চিকিত্সা কৰিব পাৰি।
  10. এজনৰ পৰা আনজনলৈ কাঁহ-জ্বৰ, বিয়পিব নোৱাৰাকৈ ৰাখক। হাত, খোৱা বাচন-বৰ্তন পৰিষ্কাৰকৈ ৰাখক আৰু খেকাৰ কাগজত পেলাওক।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

কাঁহ, পানীলগা আৰু বেমাৰ: শিশুৱে কি কৰিব পাৰে ?

  • কাঁহ, পানীলগা আৰু অসুখৰ ওপাৰত আমাৰ নিজৰ ভাষাত বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালৰ বিলাকৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • নিজৰ ঘৰৰ এটা নক্সা তৈয়াৰ কৰক। ক’ত ধোঁৱা যুক্ত, ক’ত ধোৱা মুক্ত। ক’ত শিশুৰ কাৰণে ধোঁৱা মুক্ত ভাৱে খেলাৰ উপযোগী।
  • বসন্ত, লাং কাঁহ আদি মাৰাত্মক বেমাৰৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ টিকাকৰণ কৰাৰ ওপৰত পোষ্টাৰ বনাওক।
  • নিউমোনীয়াৰ বিষয়ে এটা গীত লিখি পৰিয়াল আৰু বন্ধুৰ লগত অংশ গ্ৰহণ কৰক।
  • এডাল ৰচী আৰু এটা শিলগুটিৰে এটা পেন্দুলাম সাজি উশাহ কেতিয়া ধনকৈ লৈছে আৰু কেতিয়া নিয়মীয়াকৈ আমাৰ পৰিয়ালক শিকাওক।
  • শিশুৰ দুগ্ধপান সম্পৰ্কীয় নাটক প্ৰযোজনা কৰক।
  • জ্বৰ ঠাণ্ডা কৰা আৰু পানীলগাত গৰম কৰা নাটক এখন প্ৰস্তুত কৰক
  • খোৱাৰ আগে পাছে আৰু টয়লেট ব্যৱহাৰ কৰৰা পিছত হাত ধুবলৈ ঘৰ আৰু বিদ্যালয় উভয়তে এটাকৈ টেপৰ ব্যৱস্থা কৰক।
  • বীজানু সংক্ৰামণ নহবলৈ আৰু নিজকে কাঁহ পানীলগাৰ পৰা বচাই ৰাখিবলৈ চাবোনেৰে হাত ধুবলৈ শিকাওক।
  • বেলেগ বেলেগ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰি নিমোনীয়া বা ঠাণ্ডা লগা জ্বৰ সম্পৰ্কে জ্ঞানৰ পৰীক্ষা চাওক।
  • নিউমোনিয়াৰ বিপদজনক চিন কি ব্যাখা কৰক আৰু পৰিয়ালৰ সকলোৱে অংশগ্ৰহণ কৰক।
  • ক’ত ধুম-পান নিষেধ জনাওক। আপোনাৰ বিদ্যালয় ধুমপান মুক্ত হয়নে।
  • বাখ্যা কৰক কিয় আমাৰ উশাহ ঘন হয়। আমাৰ শ্বাস- প্ৰশ্বাস জুখিবলৈ শিকিব পাৰো যাতে কোনো এজন লোক নিউমোনীয়াত আক্ৰান্ত্ৰ হলে চিনাক্ত কৰণ কৰিব পাৰি।
  • কাঁহ-পানীলগা চিকিত্সা নতুন আৰু পুৰণা পদ্ধতি সম্পৰ্কে প্ৰশ্ন কৰক।
  • বীজানু কেনেকৈ বিয়পে সোধক। হেণ্ডচেক খেলৰ যোগেদি শিকাওক।

টিপী টেপ, পেণ্ডুলাম আৰু হেণ্ডচেক গেম, তথা অন্য কোনো তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home