শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 3: অসংক্ৰাম্যকৰণ বা টীকাকৰণ

  1. বিশ্বজুৰি প্ৰতি বছৰে লক্ষ লক্ষ পিতৃ মাতৃয়ে অসংক্ৰাম্যকৰণ কৰাই তেওঁলোকৰ সন্তানৰ শক্তিশালী বিকাশ আৰু ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰাটো নিশ্চিত কৰে।
  2. এটা সংক্ৰামক ৰোগৰ ফালত তুমি যেতিয়া অসুস্থ হোৱা,এটা ক্ষুদ্ৰ, অদৃশ্য বীজাণু তোমাৰ দেহত প্ৰবেশ কৰে। এই বীজানূটোৱে অধিক বীজাণুৰ সৃষ্টি কৰে আৰু তোমাৰ দেহটোক ভালদৰে কাম কৰাত বাধা দিয়ে।
  3. তোমাৰ দেহত বীজাণুৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ এন্টিবডিজ বুলি কোৱা বিশেষ সৈন্যৰ দৰে ৰক্ষাকৰ্তা থাকে। বীজাণুবোৰ যেতিয়া নাশ হয় এন্টিবডিবোৰ পুনৰ যুঁজৰ কাৰণে প্ৰস্তুত হৈ দেহত থাকে।
  4. অসংক্ৰাম্যকৰণে তোমাৰ শৰীৰত এণ্টিজেন ভৰাই দিয়ে(বেজীৰে বা মুখেৰে)। সেইবোৰে তোমাৰ শৰীৰটোক ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সৈন্যসদৃশ এন্টিবডিজ গঠন কৰিবলৈ শিকায়।
  5. তোমাৰ শৰীৰটোক এটা ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰকাৰণে পৰ্যাপ্ত এন্টিবডি গঠন কৰিবলাই কিছুমান অসংক্ৰাম্যকৰণ এবাৰতকৈ বেছি দিব লগা হয়।
  6. মৃত্যু ঘটাব পৰা আৰু কষ্ট ভোগোৱা ভয়ংকৰ ৰোগ যেনে বসন্ত, যক্ষ্মা, ঘোঁৰাশলখা, লাং কাঁহ, পলিঅ’ আৰু ধনুষ্টংকাৰ (আৰু বহুতো) অসংক্ৰাম্যকৰণৰ দ্বাৰা প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।
  7. তোমাৰ শৰীৰটোক সুৰক্ষা দিবলৈ তোমাক ৰোগে আক্ৰমণ কৰাৰ পূৰ্ৱেই অসংক্ৰাম্যকৰন কৰা প্ৰয়োজন।
  8. শিশুৰ প্ৰত্যক্ষভাৱে সুৰক্ষা দিবলৈ কেঁচুৱা অৱস্থাতে অসংক্ৰাম্যকৰণ কৰা হয়। যদি কেঁচুৱাই এবাৰ সুবিধা হেৰুৱাই, সিহঁতক পিছতো সংক্ৰাম্যকৰণ কৰাব পাৰি।
  9. শিশুক বিভিন্ন সময়ত ৰোগৰ কাৰণে সংক্ৰাম্যকৰণ কৰিব পৰা যায়। আপোনাৰ কমিউনিটিয়ে কেতিয়া আৰু ক’ত শিশুক অসংক্ৰাম্যকৰণ কৰে খৱৰ লওক।
  10. অসংক্ৰাম্যকৰণৰ দিনতোত যদি কেঁচুৱা আৰু শিশু সামান্য অসুস্থ হৈ থাকে তেতিয়াও সিঁহতক অসংক্ৰাম্যকৰণ কৰিব পাৰি।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

অসংক্ৰাম্যকৰণ বা টীকাকৰণ : শিশুৱে কি কৰিব পাৰে?

  • আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ শব্দ ব্যৱহাৰ কৰি আমাৰ নিজৰ অসংক্ৰাম্যকৰণ বাৰ্তা প্ৰস্তুত কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালৰ বিলাকৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • অসংক্ৰাম্যকৰণ দিৱসৰ কাৰণে পোষ্টাৰ বনোৱা আৰু প্ৰত্যেকে দেখাপোৱাকৈ সেইবোৰ প্ৰদশৰ্ন কৰা।
  • আমাৰ গাঁৱত শিশুক অপকাৰ কৰা মাৰাত্মক ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ বিষয়ে এখন নাট প্ৰস্তুত কৰা।
  • আমাক ৰক্ষা কৰিবলৈ মাৰাত্মক ৰোগৰ সৈতে যুদ্ধ কৰা অসংক্ৰাম্যকৰণ চুপাৰহিৰোৰ ছবিক লৈ এটা কাহিনী বনোৱা।
  • ঘোঁৰা শলখা, বসন্ত আৰু জলাতংক, যক্ষ্মা, ধনুষ্টংকাৰ আৰু পলিঅ’ৰ দৰে অসংক্ৰাম্যকৰণৰ দ্বাৰা প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা এবিধ বা তাতোধিক ৰোগৰ এখন পোষ্টাৰ বনোৱা।
  • আমাক সুৰক্ষিত আৰু সুস্থ কৰি ৰখা শক্তিশালীৰক্ষক ‘আণ্টি বডি’ৰ বিষয়ে এখন নাটক বা কাহিনী ৰচনা কৰা।
  • প্ৰত্যেকবিধ ৰোগৰ বিষয়ে শিকা আৰু আমি শিকাখিনি অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ভগাই লোৱা।
  • নতুন কেঁচুৱা আৰু মাতৃক শুভ আৰু সুস্থ প্ৰথম বৰ্ষৰ শুভেচ্ছা জনাবলৈ তেওঁলোকৰ কাৰণে অসংক্ৰাম্যকৰণৰ সময় উল্লেখ কৰি বিশেষ জন্মদিনৰ কাৰ্ড বনোৱা।
  • অসংক্ৰাম্যকৰণে আমাক সুৰক্ষা দিয়া ৰোগবোৰাৰ বিষয়ে অধিক জানি লোৱা।
  • দিব্যাংগ শিশুক সহায় কৰাৰ বিষয়ে অধিক জানি লোৱা।
  • অসংক্ৰাম্যকৰণৰ বিষয়ে আমি কিমান জ্ঞাত তাক জানিবলৈকুইজ প্ৰস্তুত আৰু অংশগ্ৰহণ কৰা।ইয়াকবন্ধু আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে ভগাই লোৱা।
  • আমাক এবাৰতকৈবেছি প্ৰয়োজন হোৱা অসংক্ৰাম্যকৰণ কোনবোৰ বাচিউলিওৱা আৰু অসংক্ৰাম্যকৰণৰ পৰা বঞ্চিতহোৱা শিশুবোৰ বিচাৰি উলিওৱা।
  • ৰোগৰ ‘চুপাৰপাৱাৰ’ বোৰ আৰু এই শক্তিক অসংক্ৰাম্যকৰণ পৰাভূত কৰে বিচাৰি উলিওৱা
  • আমাৰ শ্ৰেণীৰ প্ৰতিজনে আৰু শিক্ষকসকলে তেওঁলোকৰ অসংক্ৰাম্যকৰণ কৰালেনে পৰীক্ষা কৰা।
  • সকলো শিশু আৰু কেঁচুৱাক অসংক্ৰাম্যকৰণৰ কাৰণে নিব পৰা বিশেষ অসংক্ৰাম্যকৰণ কাৰ্যসূচী বা দিন আৰু স্বাস্থ্য সপ্তাহ আছে নেকি বিচাৰি উলিওৱা
  • আমাৰ পৰিয়ালত অসংক্ৰাম্যকৰণৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা কোনোবা আছে নেকি বাচি উলিওৱা যাতে তেওঁলোকে পাছত ল’ব পাৰে।
  • মোৰ দেশত অসংক্ৰাম্যকৰণৰ বিষয়ে আৰু আমাক কেতিয়া অসংক্ৰাম্য কৰোৱা হ’ব তাৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন কৰা।
  • আমাৰ পৰিয়ালৰ কাৰোৱাৰ মাৰাত্মাক ৰোগবোৰৰ এটামান আছিল নেকি আৰু তেওঁলোকৰ কি হ’ল বিচাৰি উলিওৱা।

অধিক তথ্যৰ জানিবৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home