শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 4: মেলেৰিয়া।

  1. মেলেৰিয়া সংক্ৰামিত মহে কামুৰিলে বিস্তাৰিত হয়।
  2. মেলেৰিয়া বিপদজনক। ইয়াৰ পৰা জ্বৰ হয় আৰু মৃত্যু হ’ব পাৰে, বিশেসঃঅকৈ শিশু আৰু গৰ্ভৱতী মহিলাৰ
  3. কীট নাশক দৰৱৰদ্বাৰা সংশোধন কৰা আঠুৱা ব্যৱহাৰ কৰি মহ নিধন কৰক আৰু মহে কামোৰাৰ পৰা নিজকে বচাই মেলেৰিয়া প্ৰতিৰোধ কৰক।
  4. মেলেৰিয়া মহে সাধাৰণতে সূৰ্যাস্ত আৰু সূৰ্যোদয়ৰসময়ত কামোৰে।
  5. মেলেৰিয়া আক্ৰান্ত হ’লে লৰা-ছোৱালীৰগঠন প্ৰণালী স্থবিৰ হ’ব পাৰে।
  6. মেলেৰিয়া নিৰ্মূলৰ তিনিবিধ ঔষধ ছটিওৱা হয় –ঘৰৰ ভিতৰত, বতাহত আৰু পানীত।
  7. মেলেৰিয়াৰ লক্ষণ হ’ল-তীব্ৰ জ্বৰ,মুৰৰ বিষ, বাহু আৰু পেটৰ বিষ আৰু কঁপনি উঠা। তেজ পৰীক্ষা আৰু চিকিত্সাৰ দ্বাৰা প্ৰাণ বচাব পাৰি।
  8. স্বাস্থ্য কৰ্মীয়ে দিয়া পৰামৰ্শ আৰু ঔষধৰ দ্বাৰা মেলেৰিয়া প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিত্সা কৰিব পাৰি।
  9. এজন সংক্ৰামিত ৰোগীৰ তেজত মেলেৰিয়াৰ বিজাণু থাকে আৰু ই এনিমিয়া সৃষ্টি কৰি ভূক্তভোগী জনক দুৰ্ৱল আৰু ভাগৰুৱা কৰি তোলে।
  10. মেলেৰিয়াৰ প্ৰতিৰোধক পিলৰ দ্বাৰা মেলেৰিয়া আৰু এনিমিয়া সংক্ৰামণত বাধা দিব পাৰি।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

মেলেৰিয়া: শিশু সকলে কি কৰিব পাৰে?

  • মেলেৰিয়া সম্পৰ্কে আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালৰ বিলাকৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • মেলেৰিয়া কেনেকৈ বিয়পে আৰু ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আমি কি ধৰণে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছো আনক জনাবলৈ পোষ্টাৰ তৈয়াৰ কৰক।
  • মেলেৰিয়া মহৰ উত্পত্তি সম্পৰ্কে কাহিনী বা নাটক প্ৰস্তুত কৰি অন্য লৰা-ছোৱালী বিলাকৰআগত প্ৰদৰ্শন কৰক।
  • কীট নাশক দ্ৰৱৰে পৰিশোধিত আঠুৱা কেনেকৈ ৰাখিব আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে সেই সম্পৰ্কে পোষ্টাৰ প্ৰস্তুত কৰক।
  • মহৰ কামোৰৰ পৰা কেনেকৈ ৰক্ষা পাব পাৰি সেই সম্পৰ্কে পোষ্টাৰ তৈয়াৰ কৰক আৰু কাহিনী প্ৰচাৰ কৰক।
  • এজন শিশুৱে আন এজনৰ শৰীৰত মেলেৰিয়া লক্ষণ কেনেকৈ চিনি পাইছে আৰু জেষ্ঠজনক পৰীক্ষা কৰাবলৈ পৰামৰ্শ দিছে সেই সম্পৰ্কে কাহিনী বা নাটক প্ৰস্তুত কৰি প্ৰদৰ্শন কৰক।
  • এনিমিযা আৰু মেলেৰিয়াৰ লক্ষণবিলাকৰ ওপৰত কাহিনী বা নাটক ৰচনা কৰক, কেনেকৈ পেলুৰ পৰা এনিমিয়া আৰু মেলেৰিয়াৰ পৰা এনিমিয়া হয় তাৰ ওপৰতো।
  • আইৰণ পুষ্টআহাৰ সম্পৰ্কে প্ৰাচীৰ পত্ৰ তৈয়াৰ কৰক।
  • সৰু লৰা-ছোৱালীক মহে কামুৰাৰ সময়ত আঠুৱাৰ তলত ৰাখক।
  • আঠুৱা বিলাক বিচনাত যাতে ভালকৈ খুচি লোৱা হয় আৰু ফুটা নাথাকে নিশ্চিত কৰক।
  • মানুহে আঠুৱা ভাল পায় বা নাপায় আৰু আঠুৱা ব্যৱহাৰ কৰা বা নকৰা সম্পৰ্কে কি ভাৱে তাৰ ওপৰত নাটক বা কাহিনী তৈয়াৰ কৰক।
  • বিচনাত আঠুৱা কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে –এটা প্ৰচাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰক।
  • এজন স্বাস্থ্য কৰ্মীক বিদ্যালয়লৈ নিমন্ত্ৰণ কৰি আনি আঠুৱা কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু মেলেৰিয়া কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰাব লাগে সেই সম্পৰ্কে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক অৱগত কৰাওক।
  • গীত-নাচ আৰু নাটকৰ যোগেদি বাৰ্তা সমূহ আনৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • আমাৰ পৰিয়ালত মেলেৰিয়া আক্ৰান্ত কিমান জনাওক। আমি কেনেকৈ মেলেৰিযা প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰো? কেতিয়া আৰু কেনেকৈ ঔষধ যুক্ত আঠুৱা আৰু খিৰিকিত পৰ্দা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু ই কেনেধৰণে কাম কৰে? ঔষধযুক্ত আথুৱা কেতিয়া পোৱা যায়? মেলেৰিয়াত কেনেকৈ মৃত্যু হয়? কিয় মেলেৰিয়া গৰ্ভাৱতী তিৰুতা আৰু শিশুৰ কাৰণে বিপদজনক? এগৰাকী সন্তান সম্ভৱা তিৰোতাক মেলেৰিয়াৰ পৰা বাচি থাকিবলৈ কি দিয়ে আৰু কেতিয়া পায়? এনিমিয়া প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আইৰণযুক্ত আহাৰে (মাংস, মাহজাতীয় আৰু সেউজীয়া শাক-পাচলি)কেনেকৈ কামকৰে? জনসাধাৰণে নিজকে আৰু প্ৰতিবেশিক মহে কামোৰাৰ পৰা কেনেকৈ ৰক্ষা কৰিব? যদি তেজত মেলেৰিয়া থাকেআপুনি বিশেষ পৰীক্ষাটোক কি বুলি কব?

অধিক তথ্যৰ জানিবৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home