শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 6: পানী আৰু অনাময়

  1. ভালদৰে হাত ধুবলৈ পানী আৰু অলপ চাবোন ব্যৱহাৰ কৰক। 10 ছেকেণ্ডৰ বাবে ঘঁহিব, পানীৰে ধুব আৰু বতাহত শুকুৱাব বা চাফা কাপোৰ/কাগজেৰে শুকুৱাব, লেতেৰা কাপোৰৰে নহয়।
  2. তোমাৰ মুখৰ টি- মণ্ডল (চকু, নাক আৰু মুখ) স্পৰ্শ কৰাৰ পূৰ্ৱে ভালদৰে হাত ধোবা, কাৰণ এই ঠাইৰে দেহত বীজাণু প্ৰৱেশ কৰে। পৰাপক্ষত টি-মণ্ডল স্পৰ্শ নকৰাকৈ থাকিব।
  3. খাদ্য প্ৰস্তুত কৰা, খোৱা আৰু শিশুক খাদ্য দিয়াৰ পূৰ্ৱে হাত ধুবা আৰু প্ৰস্ৰাৱ, পায়খানা কৰা বা কেঁছুৱাক চাফা কৰাৰ পিছত বা অসুখীয়াক সহায় কৰাৰ পিছত তোমাৰ হাত ধুবা।
  4. তোমাৰ শৰীৰ আৰু কাপোৰ সজীৱ আৰু চাফা কৰি ৰাখিবা। তোমাৰ নখ আৰু তলুৱা, হাত আৰু কাণ, মুখ আৰু চুলি পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিবা। জোতা, চেণ্ডেল পেলুৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবা।
  5. মানুহ আৰু জীৱজন্তুৰ মল আৰু মুত্ৰ মাখিৰ পৰা দূৰত ৰাখিবা। মাখিয়ে বীজাণু বিয়পায়। পায়খানা ব্যৱহাৰ কৰিবা আৰু তাৰ পিছত তোমাৰ হাত ধুবা।
  6. তোমাৰ মুখ সজীৱ আৰু পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিবা। পুৱা গধুলি আৰু যদি সেমেকা চকুৰ ওচৰত মাখি ঘূৰি ফুৰিলে অলপ চাফা পানী আৰু চাবোনেৰে ভালকৈ মুখ ধুবা।
  7. পৰিষ্কাৰ বিশুদ্ধ খোৱাপানী লেতেৰা হাত বা কাপোৰে স্পৰ্শ নকৰিবা। ইয়াক নিৰাপদ আৰু বীজাণুমুক্ত কৰি ৰাখিবা।
  8. সূৰ্যৰ পোহৰে পানী বিশুদ্ধ কৰে। ফিল্টাৰ কৰি প্লাষ্টিকৰ বটলত ভৰাই খাব পৰাকৈ বিশুদ্ধ নোহোৱা পৰ্যন্ত 6 ঘন্টাৰ কাৰণে ৰ’দত ৰাখিবা।
  9. যেতিয়া পাৰা ধোৱাৰ পিছত প্লেট আৰু বাচন বৰ্ত্তনবোৰত থকা বীজানূ ধবংস কৰিবৰ বাবে ৰ’দ ব্যৱহাৰ কৰিবা।
  10. ঘৰ আৰু চৌপাশৰ আবৰ্জনা আৰু লেতেৰা দূৰ কৰি মাখি মাৰিবা বা হ্ৰাস কৰিবা। আৱৰ্জনাবোৰ সংগ্ৰহ কৰা, জ্বলোৱা বা পুতি নেপেলোৱা পৰ্যন্ত নিৰাপদভাৱে গোটাই ৰাখিবা।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

পানী আৰু অনাময় : শিশুৱে কি কৰিব পাৰে ?

  • আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে আমাৰ নিজৰ পানী আৰু অনাময় বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালবোৰৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • কেনেকৈ হাত ধুব লাগে শিকাত সহায় কৰিবলৈ এটা গান শিকক।
  • বীজাণু পৰিয়ালৰ গাঁৱত পৰিষ্কাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰৱেশ ঘটিলে কি হয় তাক প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈএখন নাটক ৰচনা আৰু অভিনয় কৰিব পাৰে বা বীজাণু লুকাই থাকিবলৈ ভাল পোৱা স্থানৰ বিষয়ে নাটক কৰক।
  • আমাৰ কনিষ্ঠ ভাতৃ আৰু ভগ্নীসকলক সহায় কৰক আৰু তেওঁলোকে সঠিকভাৱে হাত ধুব লাগে জনাটো নিশ্চিত কৰক।
  • এদল মানুহক নিৰীক্ষণ কৰি এঘণ্টা কাটাওক আৰু তেওঁলোকে বা অন্য মানুহে কিমান সঘনাই তেওঁলোকৰ মুখ, তেওঁলোকৰ কাপোৰ ধুৱে লক্ষ্য কএঅক আৰু তথ্য ৰাখক।
  • হাতৰ পৰা শৰীৰত বীজাণু প্ৰবেশ কৰিব পৰা সকলো পথৰ কথা চিন্তা কৰক।
  • বিদ্যালয়ৰ প্ৰাস্বাৱগাৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ একেলগে এখন আচনিৰ কাম কৰক।
  • ফিল্টাৰ ব্যৱহাৰকৰিপানী পৰিষ্কাৰ কৰিবালৈ শিকক।
  • বিদ্যালয় চৌহদক পৰিষ্কাৰ আৰু আৱৰ্জনামুক্ত কৰি ৰাখিবলৈ এখন আচনি প্ৰস্তুত কৰক।
  • বিদ্যালয়ত এটা স্বাস্থ্য সন্মত ক্লাৱ গঠন কৰক।
  • মাখি, বিষ্ঠা আৰু বীজাণুৰ বিষয়ে জনা কথাবোৰ আমাৰ পৰিয়ালৰ সৈতে আলোচনা কৰক।
  • আমাৰ পানীৰ পাত্ৰবোৰ পৰিষ্কাৰ আৰু ঢাকি ৰাখক আৰু সহায় এখন হেতা ব্যৱহাৰ কৰক আমাৰ কাপ বা হাত নহয়। আমাৰ কনিষ্ঠ ভাতৃ-ভগ্নীসকলক পাত্ৰৰ পৰা কোনটো পানী ল’ব লাগে শিকাওক।
  • একেলগে মিলি এটা ‘টিপ টেপ’ বনাওক!
  • আমাৰ গা-ধুৱাৰ বাবে চাবোন ৰাখিবলৈ এটা ‘ৱাছ মিট’ বনাব লাগে।
  • এটা প্লাষ্টিক বটল আৰু অলপ চেনি পানী বা বিষ্ঠা ব্যৱহাৰ কৰি মাখি ফান্দ বনাওক।
  • সূৰ্যৰ ৰশ্মি ব্যৱহাৰ কৰি ঘৰত পান কৰিবলৈ পানী পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰক ।
  • লেতেৰা পানী পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ এটা বালি ফিল্টাৰ সাজক।
  • আমাৰ চুবুৰীটোৰ পানীযোগানৰ আৰু এইবোৰ পান কৰাৰ বাবে নিৰাপদ হয়নে নহয় আৰু এখন মানচিত্ৰ বনাওক।
  • খাদ্য সিজোৱা পাত্ৰ আৰু প্লেটবোৰ সূৰ্যৰপোহৰত শুকূৱাৰ কাৰণে এখন চাংসাজক।
  • আমাৰ হাতবোৰ কেনেকৈ পৰিষ্কাৰ আৰু বীজাণুমুক্ত কৰি ৰাখিব পাৰি সেই বিষয়ে সোধক। হাত ধুবলৈ আমাৰ ঘৰত চাবোন আছেনে? স্থানীয় দোকানত চাবোনৰ দাম কিমান? আমাৰ দেহটো কেনেকৈ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিব পাৰি? দাঁত কেনেকৈ ব্ৰাছ কৰিব লাগে? বীজাণু ক’ৰপৰা আহে, সিঁহত ক’ত বাস কৰে আৰু কেনেকৈ বিয়পে? মাখিয়ে কোনটো জীয়াই থাকে, খায় আৰু বংশবিস্তাৰ কৰে? মাখিয়ে সিহতৰ ভৰিৰে কেনেকৈ লেতেৰা কঢ়িয়ায়? আমাৰ পানীৰ উত্সবোৰ কি? আমি লেতেৰা পানী কেনেকৈ খোৱাৰ বাবে পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰো? প্লাষ্টিক বটল আমি ক’ত পাব পাৰো? পানীৰ ফিল্টাৰ হিচাপে কি কাপোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবপাৰি? খাদ্য প্ৰস্তুতকৰাৰ সময়ত পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে কি স্বাস্থ্যবিধি মানি চলে? ঘৰ আৰু চুবুৰীত সৰ্ৱাধিক বীজাণু থকা স্থানবোৰ ক’ত আছে?

মাখি ফান্দ, পানী বিশুদ্ধ কৰিবলৈ সূৰ্য্যৰ পোহৰৰ ব্যৱহাৰ, বালি ফিল্টাৰ কেনেকৈ সাজিব লাগে, এটা ৱাছ মিট বা এটা টিপ্পী টেপ, বা অন্য যিকোনো কথাৰ বিষয়ে অধিক নিদিষ্ট তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home