শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু 7: পুষ্টিসাধন

  1. যি আহাৰে আমাক উজ্বীৱিত কৰে, আমাৰ শাৰীৰিক বৃদ্ধিত সহায় কৰে আৰু আমাক সতেজ কৰি তোলে, শক্তিশালী কৰে সেয়ে ভাল আহাৰ।
  2. যদিহে আমি কমলৈ খাঁও বা অতিমাত্ৰা মচলা যুক্ত আহাৰ খাওঁ বদহজম হব পাৰে। পৰ্যাপ্ত মাত্ৰাৰ সুষম আহাৰ গ্ৰহণ কৰি ইয়াক ত্যাগ কৰিব লাগে।
  3. দুবছৰৰ তলৰ শিশুক প্ৰতি মাহতে জুখিব লাগে যাতে উপযুক্তভাৱে শাৰীৰিক বৃদ্ধি হৈছে নে নাই জানিব পাৰি।
  4. যদিহে শিশু ক্ষীন আৰু হাতভৰি দুৰ্ৱল হয় সিঁহতক স্বাস্থ্য কৰ্মীক দেখুৱাৰ আৱশ্যক।
  5. যেতিয়া লৰা-ছোৱালীৰ অসুখ হয় সিঁহত ৰুচী হীন হয়, সিঁহতক চুপ আৰু পনীয় আৰু সাধাৰণ অৱস্থাতকৈ বেচিকৈ আহাৰ দিব লাগে যাতে সুস্থ হৈ উঠে।
  6. জন্মৰ পৰা 6 মাহলৈ এটা শিশুৰ আটাইতকৈ ভাল আহাৰ মাতৃ দুগ্ধ। ই শাৰীৰক সবল আৰু শক্তিশালী আৰু সতেজ কৰি তোলে।
  7. 6 মহীয়া এটা শিশুক মাতৃৰ দুগ্ধৰ ওপৰিও মিহি আহাৰ দিনে তিনি চাৰিবাৰ আৰু জলপান খুৱাব লাগে।
  8. প্ৰতি সপ্তাহতে ভিন্নৰঙৰ প্ৰাকৃতিক আহাৰৰ যোগেদি আমাৰ আৱশ্যকীয় সুষম আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে।
  9. ৰঙা, হালধীয়া আৰু সেউজীয়া ফল আৰু শাকপাচলিয়েই পুষ্টিকৰ। এইবোৰ যদিও দেখিবলৈ সৰু, ই আমাৰ শৰীৰ শক্তিশালী কৰে।
  10. খোৱা আৰু ৰন্ধা আহাৰ পৰিস্কাৰকৈ ধুই বেমাৰক বাধা দিব পাৰি। ৰন্ধা আহাৰ সোনকালে খাব লাগে। নহলে ভালকৈ সংৰক্ষণ কৰিব লাগে।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: www.health-orb.org ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

পুষ্টিসাধন : শিশুৱে কি কৰিব পাৰে ?

  • আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে আমাৰ নিজৰ পুষ্টিসাধনৰ বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালবোৰৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • এখন বিকাশ তালিকা বিচাৰি আনক আৰু অন্য শিশু আৰু এজন জেষ্ঠলোকৰ সহায়ত তালিকাৰ লিখা কথা বিলাক বুজি লওক।ইয়াক স্বাস্থ্য পথৰ তালিকা বুলিও কোৱা হয় আৰু স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰ বিলাকত পোৱা যায়।
  • চিকিত্সা কেন্দ্ৰলৈ গৈ শিশুবিলাকক জোখোতে ওজন বিলাক সংগ্ৰহ কৰি আনি বিকাশ তালিকাখনত লিপিবদ্ধ কৰি ৰাখক।
  • স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰত শিশু আৰু কিশোৰ বিলাক জোখোতে আৰু উচ্চতা মাপ কৰোতে লক্ষ কৰক।
  • আলোচনা কৰক তাত পুষ্টিহীনতাত ভোগা কোনো শিশু আছে নেকি আৰু সিঁহতক কেনেধৰণে সহায় কৰিব পাৰি?
  • আমাৰ পৰিয়ালত প্ৰতিদিনে/ প্ৰতি সপ্তাহে কি আহাৰ খোৱা হয়, তথ্যভুক্ত কৰক। কিমান প্ৰাকৃতিক ৰঙ আমি প্ৰতি সপ্তাহত খাওঁ? আমাৰ পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যই আৱশ্যক পৰিমাণৰ আহাৰ পায়নে যাতে গঠন, বিকাশ আৰু সতেজ হৈ থাকিবপাৰে? আমি কেনেকৈ জানিম? একেবাৰে বৃদ্ধ আৰু সম্পূৰ্ণ যুৱক আছে নেকি যে তেওঁলোকে কি পৰিমাণৰ আহাৰ খাইছে জানিব পাৰিম?
  • সোধক আৰু শুনক কেনেকৈ আহাৰে মানুহক ৰুগীয়া কৰে?
  • অভিভাৱক, স্বাস্থ্যকৰ্মী বা অন্যলোকৰ পৰা জ্ঞাত হওক এজন শিশু পুষ্টিহীনতাত ভুগিলে কেনেকৈ গম পায়?
  • এখন আহাৰৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰক যিবিলাক শিশু আৰু কিশোৰৰ কাৰণে অপকাৰী আৰু প্ৰতিটো আহাৰৰ বিপৰীতে কিয় বেয়া লিপিবদ্ধ কৰক।
  • জানিবলৈ যত্ন কৰক – মাতৃয়ে শিশুক ছয়মাহৰ পিছত প্ৰথম আহাৰ কি দিয়ে? কিমান সঘনে শিশুক খোৱাই? উত্তৰ বিলাক লিখি পিছত এখন তালিকা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।
  • আমাৰ সমাজত সৰহ সংখ্যক লোকৰ কাৰণে কেনে ভিটামিন যুক্ত আহাৰ পোৱা যায় আৰু সেই বিলাক কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয় জানিবলৈ দিয়ক(বজাৰত/ঘৰত)।
  • লক্ষ্য কৰক- আহাৰ কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰা হয়, বাচন বৰ্তন ভালকৈ পৰিস্কাৰ আৰু শুকোৱা হয় নে? আহাৰ তৈয়াৰ কৰা সকলে হাত ভালকৈ ধুইছেনে?
  • এখন ছবি আঁকা বা আমি সপ্তাহৰ প্ৰতোটো দিনত খোৱা আহাৰৰ বিষয়ে লিখা। আমি ছবি খনত প্ৰতোটো আহাৰৰ ৰং বা লেবেল লগাই দিব পাৰো।
  • মাতৃ সকলক সোধক তেওঁলোকে সন্তানক 6 মাহৰ পিছত কি দিয়ে আৰু এখন তালিকা প্ৰস্তুত কৰি বন্ধুসকলক দেখুৱাওক।
  • কোন বিলাক আহাৰ শিশু আৰু কিশোৰৰ কাৰণে ভাল বা বেয়া আৰু কিয়, জানিবলৈ যত্ন কৰক। আমি এই বিষয়ে এখন ফটো তালিকা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰো।
  • সোধক কেনেকৈ এখন বিকাশ তালিকাৰ দ্বাৰা শিশুটি সঠিক ভাৱে ডাঙৰ হৈছেনে জানিব পাৰি। আৰু কি পদ্ধতিৰে শুকান আহাৰ, বটলত খোৱা আহাৰ বা অন্যআহাৰ সজিব কৰি ৰাখিব পাৰি? কিয় প্ৰাকৃতিক ৰংযুক্ত আহাৰ খোৱা উচিত? এজন ৰোগী শৰ্য্যাগত অৱস্থাত বা পৰবৰ্তী সময়ত কি আহাৰ ভাল?
  • এজন স্বাস্থ্য কৰ্মীৰ পৰা স্তনপান আৰু ই কিয় আটাইতকৈ উত্তম জানি লওক।
  • এজন অসুস্থ শিশুক পৰ্য্যাপ্ত আহাৰ আৰু পানীয় যোগান ধৰিবলৈ আমি কি কৰিব পাৰো জানি লওক।
  • আমাৰ সমাজৰ বা বন্ধু সকলৰ মাজত কিমান মাতৃয়ে স্তন পান কৰায় আৰু কিয়? –সংগ্ৰহ কৰক। সোধক শিশু ডাঙৰহৈ যোৱাৰ লগে লগে স্তনৰ গাখীৰ পৰিবৰ্তন হয় নেকি সোধক। কিয় বটলৰ গাখীৰ শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ কাৰণে বিপদ জনক হ’ব পাৰে?
  • শিশুৱে প্ৰশ্ন কৰিব পাৰে ডাঙৰ সকলক –খাদ্য বেয়াহৈ গলে আৰু খোৱাৰ অনুপযুক্ত হ’লে কেনেকৈ কব পাৰি?

অধিক তথ্যৰ জানিবৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।

অসমীয়া Home