8. পাকস্থলীৰ পেলু বা কৃমি (Assamese, Intestinal Worms)

শিশুৱে শিকিব আৰু সমভাগী হ’ব লগা 100টা স্বাস্থ্য বাৰ্তা হৈছে 8-14 বছৰ বয়সীয়া শিশুক লক্ষ্য কৰা সহজ, বিশ্বাসযোগ্য স্বাস্থ্য শিক্ষাৰ বাৰ্তা। সেইকাৰণে 10-14 বছৰ বয়সৰ শিশুক ইয়াত সামৰি লোৱা হৈছে। আমি অনুভৱ কৰো যে 10-14 বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকল অৱগত হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰয়োজনীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ এই বয়সৰসকলে নিজ পৰিয়ালৰ শিশুৰ প্ৰতি প্ৰায়েই দায়িত্বশীল হয়। এইদৰে পৰিয়ালক সহায়ৰ কাৰণে তেওঁলোকে কৰা কামক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰশংসা কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই 100 বাৰ্তা 10 টা স্বাস্থ্য বিষয়ৰ প্ৰতিটোৰে 10টাকৈ বাৰ্তাৰে গঠিত: মেলেৰিয়া, ডায়েৰিয়া, পুষ্টি, কাঁহ, পানীলগা আৰু জ্বৰ, আন্ত্ৰিক পেলু, পানী আৰু অনাময়, টীকাকৰণ. এইছ আই ভি আৰু এইডছ আৰু দূৰ্ঘটনা, আঘাট আৰু আগতীয়া শিশুৱস্থা বিকাশ। সহজ স্বাস্থ্য বাৰ্তাবোৰ অভিভাৱক আৰু স্বাস্থ্যবিষয়ৰ শিক্ষকসকলে ঘৰ, বিদ্যালয়, ক্লাৱ আৰু ক্লিনিকত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণে।

ইয়াত দহটা বাৰ্তা দিয়া হৈছে বিষয় বস্তু ৮: পাকস্থলীৰ পেলু বা কৃমি

  1. কোটি কোটি শিশুৰ শৰীৰত পেলু থাকে, শৰীৰৰ এই অংশটোক পাকস্থলী বুলি কোৱা হয়। ইয়াত আমাৰ শৰীৰৰ বাবে খোৱা আহাৰ থাকে।
  2. বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পেলু থাকিব পাৰে – ঘূৰণীয়া কৃমি, কশাকৃমি, হাকোটা কৃমি আৰু বিলহাৰজিয়া (পৰ্ণাভকৃমি)। ইয়াৰ ওপৰিও অন্য প্ৰকাৰৰ থাকিব পাৰে।
  3. পেলুৱে আমাক ৰোগীয়া আৰু দুৰ্ৱল কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰা পেটৰ বিষ, কাঁহ আৰু জ্বৰ আদি হব পাৰে।
  4. পেলু শৰীৰৰ ভিতৰত থাকে কাৰণে দেখা পোৱা নাযায়, কিন্তু কেতিয়াবা শৌচৰ লগত দেখা যায়।
  5. পেলু আৰু ইয়াৰ কণী আমাৰ শৰীৰত বিভিন্ন প্ৰকাৰে প্ৰবেশ কৰিব পাৰে। কিছুমান খাদ্য বা অপৰিস্কাৰ পানীৰ দ্বাৰা আৰু কিছুমান খালী ভৰিয়েদি সোমাব পাৰে।
  6. পেলু নোহোৱা পিলৰ দ্বাৰা ইয়াক ধ্বংস কৰা সহজ আৰু কম খৰচি। স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলে প্ৰতি ছয় বা বাৰ মাহৰ ভিতৰত দিয়ে। কিছুমান পেলুৰ বাবে বেছিকৈয়ে দিয়ে।
  7. পেলুৰ কণী শৌচ-পেচাবত থাকে। শৌচাগাৰ ব্যৱহাৰ কৰক আৰু পেলুৰ পৰা ৰক্ষা পাওক। শৌচ-পেচাব কৰি হাত চাবোনেৰে ধুৱকআৰু কনিষ্ঠ সকলক পেলুৰ পৰা বচাই ৰাখক।
  8. শৌচ-পেচাব কৰি চাবোনেৰে হাত ধুই আৰু আহাৰ তৈয়াৰ কৰাৰ আগতে, আৰু খোৱাৰ আগতে, আৰু ফল-মুল, শাক-পাচলি ভালকৈ ধুই, আৰু জোতা পিন্ধি পেলু শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিয়ক।
  9. কিছুমান পেলু মাটিত থাকে। সেয়ে মাটি চুই ভালকৈ চাবোনেৰে হাত ধুব লাগে।
  10. শাক-পাচলিত বা ফলমুল খাবৰ কাৰণে ধুওতে পৰিস্কাৰ, বিজাণুহীন পানী ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

বিশেষজ্ঞ স্বাস্থ্য শিক্ষাবিদ আৰু চিকিত্সা বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বাৰ্তাসমূহৰ পুনৰীক্ষণ কৰা হৈছে, আৰু অ’আৰবি স্বাস্থ্য ৱেবচাইটত: orbhealth.com ত উপলব্ধ।

বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত অধিক বুজিবলৈ আৰু অন্য সৈতে বাৰ্তা বিনিময় কৰিবলৈ শিশুৱে কৰিব পৰা কামৰ কিছু ধাৰণা ইয়াত দিয়া হৈছে।

7. পুষ্টিসাধন অসমীয়া (Assamese) Home 9. দুৰ্ঘটনা আৰু আঘাটৰ পৰা বচাই ৰখা।

পাকস্থলীৰ পেলু বা কৃমি : শিশুৱে কি কৰিব পাৰে ?

  • আমাৰ নিজৰ ভাষাত নিজৰ কথাৰে আমাৰ নিজৰ পাকস্থলীৰ পেলুৰ বাৰ্তা তৈয়াৰ কৰক।
  • বাৰ্তা বিলাক মনত ৰাখক যাতে আমি কেতিয়াও পাহৰি নাযাও।
  • এই বাৰ্তাবিলাক অন্য শিশু আৰু আমাৰ পৰিয়ালবোৰৰ লগত বিনিময় কৰক।
  • ‘কাকো সমৰ্থন নকৰা’ পদ্ধতি অবলম্বন কৰি কুইজ পাতক আৰু পেলু সম্পৰ্কে কিমান জানে পৰীক্ষা কৰক।
  • পেলুৰ সম্পৰ্কে এটা কাহিনী শুনাওক যাতে পেলু কেনেকৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি আমি বুজিব পাৰো।
  • আমাৰ বিদ্যালয়ত ৰান্ধনীয়ে আহাৰ কিদৰে তৈয়াৰ কৰে আৰু পেলুৰ পৰা বচাই ৰাখিবলৈ কিমান সুৰক্ষিত কৰি ৰাখে।
  • সদায়ে পায়খানা ব্যৱহাৰ কৰক যাতে শৌচৰ পৰা পেলুৰ কণী সিচঁৰিত হৈ মাটি আৰু পানীত মিহলি হব নোৱাৰে।
  • আমাৰ হাত ধুবলৈ চাবোণ, পানী আৰু পৰিস্কাৰ কাপোৰৰ আৱ্শ্যক।
  • এটা জৰীপ কৰক আমাৰ পৰিয়ালৰ লোক সকল পেলুৰ বিষয়ে কিমান অৱগত।
  • ধূৰ্ত্ত পেলু আৰু শিশুৱে কেনেদৰে তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ খাদ্য চুৰ কৰাৰ পৰা ধূৰ্ত্ত পেলুক বাধা দিব তাৰ বিষয়ত এখন নাটক তৈয়াৰ কৰক!
  • কেচা শাক-পাচলি খোৱাৰ আগতে ভালকৈ ধুই আৰু মাংস ভালকৈ ৰান্ধি, খোৱা আহাৰ পেলুৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব পাৰি সেই বিষয়ে এখন পোষ্টাৰ প্ৰস্তুত কৰক।
  • হাত ধুবৰ কাৰণে এটা টেপ কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰিব পাৰি আৰু আমাৰ পৰিয়ালত আৰু শ্ৰেণীকোঠাত একোটা হাত ধোৱা ঠাই প্ৰস্তুত কৰক।
  • কেনেকৈ পেলুৰ বিস্তাৰ বন্ধ কৰিব পাৰি, আৰু হাত ধুৱলৈ মনত পেলাই দিবলৈ এটা গীত ৰচনা কৰক।
  • শাক-পাচলি আৰু ফলমুল খোৱাৰ বা ৰন্ধাৰ আগতে ধুই লবালি সোঁৱৰাই দি এখন পোষ্টাৰ বনাওক।
  • এখন নাটক বা পুতলা নাচৰ প্ৰদৰ্শনী পাতি পেলুৰ বিস্তাৰ কেনেকৈ বন্ধ কৰিব পাৰি দেখুৱাওক।
  • খালী ঠাই পুৰণ কৰা প্ৰতিযোগীতা পাতি পেলুৰ বিষয়ে জ্ঞান পৰীক্ষা কৰক বা কুইজৰ যোগেদি কেতিয়া হাত ধুৱ লাগে, কিবা এটা কৰাৰ আগতে আৰু পাচত? সহায়ৰ বাবে নিম্ন লিখিত প্ৰশ্ন বিলাক ব্যৱহাৰ কৰক।
  • সোধক আমি খোৱা আহাৰ আমাৰ শৰীৰে কেনেকৈ গ্ৰহণ কৰে? আমাৰ পাকস্থলী কিমান ডাঙৰ ? পেলুৱে কেনেকৈ আমাৰ আহাৰ খায়? এটা ফিটা পেলু কিমান দীঘল হব পাৰে? কিমান ধৰণৰ পেলুৰ বিষয়ে জানা? তুমি থকা ঠাইত কোন বিধৰ পেলু বেচিকৈ আছে? পেলু হোৱাৰ লক্ষণ কি কি? পেলুৰ প্ৰতিৰোধক ঔষধ ক’ত পোৱা যায় আৰু ইয়াক কোনে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে? এটা পেলুৱে এদিনত কিমান কণী পাৰিব পাৰে? পেলুৱে ভিটামিন ‘এ’ৰ দৰে খাদ্য আমাৰ শৰীৰৰ পৰা আহৰণ কৰে, ভিটামিন ‘এ’ৰ কাৰণে কি খাব লাগে জানেনে? পেলুৰ পোৱালীবোৰক ‘লাৰভি’ বুলি কোৱা হয়। কোন বিধ পেলুৰ পোৱালী চালৰ মাজেদি আমাৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে? পায়খানা ব্যৱহাৰ কৰি আৰু শৌচ-পেচাব পৰিস্কাৰ কৈ ৰাখি কেনেকৈ পেলুৰ বিস্তাৰ বন্ধ কৰিব পাৰি? আমাৰ বিদ্যালয়ত পেলু প্ৰতিৰোধক দিৱস পৰা হয়নে? কেতিয়া পাতে? সেই দিনা সকলোৱে পেলু প্ৰতিৰোধক বড়ি ব্যৱহাৰ কৰে কিয়? পৃথিৱীত কিমান লৰা-ছোৱালী পেলুত আক্ৰান্ত? লিয় পেলুৰ বিস্তাৰ বন্ধ কৰাৰ আৱ্শ্যক? আমাৰ হজমি প্ৰক্ৰিয়াত পেলুৱে কেনেকৈ বাধা সৃষ্টি কৰে? পেলুৰ কণী কিমান সৰু? আটাইতকৈ সৰু কি বস্তুটোৰ বিষয়ে তুমি জানা? পানী পৰিস্কাৰ নে কেনেকৈ জানিব পাৰি? গছ –গছনি বাঢ়িবলৈ কি লাগে? গছক দিবলৈ সাৰ কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰে?

এটা টিপি টেপ বা এটা হাত ধোৱা স্থান বা এটা খালীঠাইৰ শব্দ পুৰণ খেলৰ, বা অন্য কোনো কথাৰ বিষয়ে অধিক নিদিষ্ট তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি www.childrenforhealth.org বা clare@childrenforhealth.org ৰ লগত যোগাযোগ কৰক।