100 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଶିଶୁମାନେ ଶିଖିବା ଏବଂ ଭାଗ କରିବା ପାଇଁ 8-14 ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଉପଲକ୍ଷରେ ସରଳ, ଭରସାଯୋଗ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା । ତେଣୁ ଏହା 10-14 ବର୍ଷର କିଶୋର କିଶୋରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ 10-14 ବର୍ଷ ବୟସର କିଶୋର ଓ କିଶୋରୀମାନେ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ବିଶେଷ ଭାବେ ଦରକାର ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହି ବୟସ ସମୁଦାୟର ପିଲାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଛୋଟ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଏପରି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କରୁଥିବା କାମକୁ ସ୍ୱିକୃତି ଓ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

ଏହି 100 ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ 10ଟି ପ୍ରଧାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟର 10 କରି ବାର୍ତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି: ମେଲେରିୟା, ଡାଏରିୟା, ପୁଷ୍ଟି, ଥଣ୍ଡା କାଶ ଓ ଅସୁସ୍ଥତା, ଅନ୍ତ୍ରରେ କୃମି, ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଟିକାଦାନ, ଏଚଆଇଭି ଓ ଏଡସ୍‌ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଆଘାତ ଓ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଶୈଶବ ଅବସ୍ଥାର ବିକାଶ । ସରଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ପିତାମାତା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷାବିଦମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘରେ, ସ୍କୁଲରେ, କ୍ଲବରେ ଓ କ୍ଲିନିକରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ଏଠାରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ 2 ର 10 ଟି ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଇଛି : କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଓ ଅସୁସ୍ଥତା

  1. ରୋଷେଇ କରିବା ନିଆଁରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୁଆଁରେ ଏହାର ଛୋଟ କଣିକା ରହିଥାଏ ଯାହା ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟକୁ ପରିଯାଇପାରେ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ କରିପାରେ । ଧୁଆଁକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବାହାରେ ଅଥବା ଯେଉଁଠାରେ ତାଜା ପବନ ଅସିପାରିବ ଏବଂ ଧୁଆଁ ବାହାରି ଯାଇପାରିବ ସେହିପରି ସ୍ଥାନରେ ରୋଷେଇ କରନ୍ତୁ ।sa,, picture of a person coughing
  2. ତମ୍ବାଖୁ ଧୂମପାନ ଫୁସଫୁସକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ । ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ କରୁଥିବା ଧୂମପାନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୁଆଁ ନିଶ୍ୱାସରେ ନେବା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ।
  3. ପ୍ରତ୍ଯେକଙ୍କୁ କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଦ୍ରୁତ ଭାଲ ହୋ‍ଇଯାଆନ୍ତି । ଯଦି କାଶ ବା ଥଣ୍ଡା 3 ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ଧରି ଲାଗି ରହେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଲିନିକକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।
  4. କିଛି ଜୀବାଣୁକୁ ବେକଟେରିୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଇରସ କୁହନ୍ତି । ଭାଇରସଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବାଧିକ କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡାର କାରଣ ଏବଂ ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ତାକୁ ମରାଯାଇ ପରେ ନାହିଁ ।
  5. ଫୁସଫୁସ ଶରୀରର ଏକ ଅଂଶ ଯାହା ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ କରିଥାଏ । କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡା ଫୁସଫୁସକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ । ନିମୋନିୟା ଏକ ବେକଟେରିୟା ଜୀବାଣୁ ଯାହା ଦୁର୍ବଳ ଫୁସଫୁସରେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା ଘଟାଏ ।
  6. ନିମୋନିୟାର ଏକ ଲକ୍ଷଣ (ଏକ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା) ଦ୍ରୁତ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା । ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସକୁ ଶୁଣନ୍ତୁ । ଛାତି ଉପରକୁ ଉଠିବା ଓ ଖସିବାକୁ ନଜର କରନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଜ୍ୱର, ଅସୁସ୍ଥତା ଓ ଛାତିରେ ପିଡ଼ା ହେବା ।
  7. ଗୋଟିଏ 2 ମାସର ନବଜାତକ ଶିଶୁ, ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ 60 ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେଉଥିଲେ ତୁରନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ପାଖକୁ ନେଇଯିବା ଉଚିତ! 1-5 ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିନିଟକୁ 20-30 ରୁ ଅଧିକ ହେବାକୁ ଦ୍ରୁତ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ କୁହାଯାଏ ।
  8. ଏକ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ (ଏବଂ ସ୍ଥନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ନବଜାତକ), ଏକ ଧୁଆଁ-ମୁକ୍ତ ଘର ଏବଂ ଟିକାକରଣ ନିମୋନିୟା ପରି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।
  9. ଉଷ୍ମତା ବଜାୟ ରଖି, ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ପାନୀୟ (ଯେପରିକି ସୁପ‌ ଏବଂ ଜୁସ) ପାନ କରି, ବିଶ୍ରାମ ନେଇ ଏବଂ ନାକକୁ ପରିସ୍କାର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡାର ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ ।
  10. କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନ୍ୟକୁ ବ୍ୟାପିବାରୁ ଅଟକାନ୍ତୁ। ହାତ ଓ ଖାଇବା ତଥା ପି‍ଇବା ବାସନକୁ ପରିସ୍କାର ରଖନ୍ତୁ, ଏବଂ କାଗଜରେ କାଶନ୍ତୁ ।

ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷାବିଦ ଓ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି., ଏବଂ ଓବିଆର ହେଲ୍‍ଥ ୱେବସାଇଟ: www.health-orb.org ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ.

ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କିଛି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପିଲାମାନେ ବିଷୟଟିକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ବୁଝିବେ ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାଗ କରିପାରିବେ ।

କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥତା: ପିଲାମାନେ କଣ କରିପାରିବେ?

  • ଆମ ନିଜ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଆମ ନିଜ ଭାଷାରେ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥାତା ଉପରେ ନିଜ ପାଇଁ ବାର୍ତ୍ତା ତିଆରି କରନ୍ତି!
  • ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ମୁଖସ୍ଥ କରନ୍ତୁ ତେବେ ଯାଇ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆମେ କେବେହେଲେ ଭୁଲି ଯିବା ନାହିଁ!
  • ଅନ୍ୟ ପିଲା ଓ ଆମ ପରିବାର ସହିତ ବାର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକ ଭାଗ କରନ୍ତୁ!
  • ନିଜ ଘରର ଏକ ପରିକଳ୍ପନା ତିଆରି କର । କେଉଁଠାରେ ଧୁଆଁଳିଆ ଅଛି, କେଉଁଠାରେ ନାହିଁ? ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଧୁଆଁ ଠାରୁ ଦୁରରେ କେଉଁଠାରେ ଖେଳିବା ନିରାପଦ?
  • ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଯେପରିକି ମିଳିମିଳା ଏବଂ ଦମା କାଶ ପରି ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ତାନକୁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପୋଷ୍ଟର ତିଆରି କର ।
  • ନିମୋନିୟା ଉପରେ ଏକ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ଏବଂ ଆମ ପରିବାର ଓ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାଗ କର!
  • କେତେବେଳେ ଆମ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସ ଦ୍ରୁତ ହେଉଛି ଓ କେତେବେଳେ ତାହା ସାଧାରଣ ହେଉଛି ଗଣନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁତା ଓ ପଥର ଖଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ପେଣ୍ଡୁଲମ ବା ଦୋଳକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର, ଏବଂ ଆମେ କଣ ଶିଖିଛୁ ତାହା ଆମ ପରିବାର ପରିଜନକୁ ଦେଖାଅ ।
  • ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ନବଜାତକ ଶିଶୁ ଉପରେ ନିଜସ୍ୱ ନାଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ।
  • ଜ୍ୱର ହେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା, ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଧରିଥିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଷୁମ ରଖିବା ଉପରେ ଏକ ନାଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ।
  • ଘରେ ଓ ସ୍କୁଲରେ ଖାଇବା ପୁର୍ବରୁ ଏବଂ ଶୌଚାଗାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ସାବୁନ ଦ୍ୱାରା ଆମ ହାତ ଧୋ‍ଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟିପା କଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ।
  • ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିବାରୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ, ଏବଂ କିପରି ନିଜକୁ କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବେ ପାଇଁ କିପରି ସାବୁନ ଓ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋ‍ଇବାକୁ ହୁଏ ଶିଖ ।
  • ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଭିନୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯାହା ନିମୋନିୟା ହେ‍ଇପାରେ ଅଥବା ଥଣ୍ଡା ଲଗିବା ହୋ‍ଇପାରେ, ନିମୋନିୟା ଉପରେ ଆମର ଜ୍ଞାନ ପରିକ୍ଷା କର ।
  • ପଚାରନ୍ତୁ ନିମୋନିୟା ପାଇଁ ବିପଦର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କଣ କଣ? ଆମେ ଆମ ପରିବାର ସହିତ କଣ ଶିଖିଥାଉ ତାହା ଭାଗ କରନ୍ତୁ ।
  • ପଚାରନ୍ତୁ ଧୁମପାନ କେଉଁଠାରେ ନିଷିଦ୍ଧ? ତୁମ ସ୍କୁଲ ଧୁଆଁ ମୁକ୍ତ କି?
  • ପଚାରନ୍ତୁ କଣ ଆମକୁ ଦ୍ରୁତ ଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ? ଯେତେବେଳେ କେହି ଜଣେ ନିମୋନିୟା ଠାରୁ ବିପଦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଦ୍ରୁତ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସକୁ ଚିହ୍ନଁଟ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆମ ଶ୍ୱାସପ୍ରଶ୍ୱାସର ପରିମାପ କରିପାରିବା ।
  • ପଚାରନ୍ତୁ କାଶ ଓ ଥଣ୍ଡାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ନୁତନ ଓ ପୁରାତନ ଉପାୟଗୁଡ଼ିକ କଣ?
  • ପଚାରନ୍ତୁ ଜିବାଣୁ କିପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ? ଖେଳିବା ମଧ୍ୟମରେ ଶିଖିବା କରମର୍ଦନ ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡସେକ କରିବା ଖେଳ

ଟିପି ଟ୍ୟାପ, ପେଣ୍ଡୁଲମ ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡଶେକ ଖେଳ, ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ପାଇଁ, ଦୟାକରି www.childrenforhealth.org ବା clare@childrenforhealth.org ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

ଓଡ଼ିଆ Home