8. ଅନ୍ତ୍ର ପୋକ (Oriya, Intestinal Worms)

100 ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଶିଶୁମାନେ ଶିଖିବା ଏବଂ ଭାଗ କରିବା ପାଇଁ 8-14 ବର୍ଷ ବୟସର ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଉପଲକ୍ଷରେ ସରଳ, ଭରସାଯୋଗ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା । ତେଣୁ ଏହା 10-14 ବର୍ଷର କିଶୋର କିଶୋରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ 10-14 ବର୍ଷ ବୟସର କିଶୋର ଓ କିଶୋରୀମାନେ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ବିଶେଷ ଭାବେ ଦରକାର ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହି ବୟସ ସମୁଦାୟର ପିଲାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଛୋଟ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଦେଖାଶୁଣା କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଏପରି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କରୁଥିବା କାମକୁ ସ୍ୱିକୃତି ଓ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

ଏହି 100 ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ 10ଟି ପ୍ରଧାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟର 10 କରି ବାର୍ତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି: ମେଲେରିୟା, ଡାଏରିୟା, ପୁଷ୍ଟି, ଥଣ୍ଡା କାଶ ଓ ଅସୁସ୍ଥତା, ଅନ୍ତ୍ରରେ କୃମି, ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଟିକାଦାନ, ଏଚଆଇଭି ଓ ଏଡସ୍‌ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଆଘାତ ଓ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଶୈଶବ ଅବସ୍ଥାର ବିକାଶ । ସରଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ପିତାମାତା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷାବିଦମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘରେ, ସ୍କୁଲରେ, କ୍ଲବରେ ଓ କ୍ଲିନିକରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ଏଠାରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ 8 ର 10 ଟି ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଇଛି: ଅନ୍ତ୍ର ପୋକ

  1. ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ପୋକ ବାସ କରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ଶରୀରର କ୍ଷୁଦ୍ରାନ୍ତରେ ରହିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଆମେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ।
  2. ରାଉଣ୍ଡୱର୍ମ, ୱିପୱର୍ମ, ହୁକୱର୍ମ, ବିଲହାରଜିଅ (ସିଷ୍ଟସୋମାଇଅସିସ) ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୋକ ଆମ ଶରୀରରେ ବାସ କରିପାରନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଥାନ୍ତି!
  3. ପୋକ ଆମକୁ ଅସୁସ୍ଥ କିମ୍ବା ଦୁର୍ବଳ କରି ଦେଇପାରେ । ସେମାନେ ପେଟ ବ୍ୟଥା, ଖାସ, ଜ୍ଜର ଏବଂ ବିମାରୀର କାରଣ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ।
  4. ପୋକ ଆପଣଙ୍କର ଶରୀର ଭିତରେ ରହିଥାନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନେ ସେଠାରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଆପଣ ନ ଜାଣି ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବେଳେ ବେଳେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଝାଡାରେ ପୋକ ଦେଖିପାରନ୍ତି ।
  5. ବିଭିନ୍ନ ବାଟରେ ପୋକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଡା ଆମ ଶରୀରର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି । କିଛି ଖାଦ୍ୟରେ କିମ୍ବା ଅସୁରକ୍ଷିତ ପାଣିର ପାନୀୟରେ ଭିତରେ ପଶିଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନେ ଖାଲି ପାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପଶିଥାନ୍ତି ।
  6. ଡି-ୱର୍ମିଙ୍ଗ ବଟିକା ସାହାଯ୍ୟରେ ପୋକ ମାରିବା ସହଜ ଏବଂ ଶସ୍ତା । ପ୍ରତି 6 କିମ୍ବା 12 ମାସରେ, କିମ୍ବା କିଛି ପୋକ ପାଇଁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହା ଦିଆଯାଇଥାଏ ।
  7. ପୋକ ଅଣ୍ଡା ମୁତ୍ର ଏବଂ ଝାଡାରେ ରହିଥାନ୍ତି । ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ମୁତ୍ର ଏବଂ ଝାଡା ଠାରୁ ନିରାପଦ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ । ଏକ ଏବଂ ଝାଡା ଯିବା ପରେ ଏବଂ ଛୋଟମାନଙ୍କୁ ଏଥି ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ହାତ ସାବୁନରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ତେବେ ଯାଇ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ପୋକ ଅଣ୍ଡା ରହିବ ନାହିଁ ।
  8. ଏକ କିମ୍ବା ଝାଡା ଯିବା ପରେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତ ସାବୁନରେ ଧୋଇବା, ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଧୋଇବା ଦ୍ଵାରା ଏବଂ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ପୋକ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।
  9. କିଛି ପୋକ ମାଟିରେ ରହିଥାନ୍ତି ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ମାଟି ଛୁଇଁବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ହାତ ସାବୁନରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ।
  10. ଖାଇବା ପାଇଁ ଫଳମୂଳ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ପାଣିରେ ପକାଇବା ବେଳେ ମାନବ ମୁତ୍ର କିମ୍ବା ଝାଡା ନ ଥିବା ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷାବିଦ ଓ ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି., ଏବଂ ଓବିଆର ହେଲ୍‍ଥ ୱେବସାଇଟ: orbhealth.com ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ.

ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କିଛି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପିଲାମାନେ ବିଷୟଟିକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ବୁଝିବେ ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାଗ କରିପାରିବେ ।

7. ପୋଷଣ ଓଡ଼ିଆ Home 9. ଦୁର୍ଘଟଣା ଏବଂ ଆଘାତ ନିରାକରଣ

କ୍ଷୁଦ୍ରାନ୍ତ ପୋକ: ପିଲାମାନେ କଣ କରି ପାରିବେ?

  • ଆମ ନିଜ ଭାଷାରେ ଆମ ନିଜ ଆମ ନିଜ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମର ନିଜ କ୍ଷୁଦ୍ରାନ୍ତ ପୋକ ଉପରେ ବାର୍ତ୍ତା ତିଆରି କରନ୍ତୁ!
  • ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ମୁଖସ୍ଥ କରନ୍ତୁ ତେବେ ଯାଇ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆମେ କେବେହେଲେ ଭୁଲି ଯିବା ନାହିଁ!
  • ଅନ୍ୟ ପିଲା ଏବଂ ଆମ ପରିବାର ସହିତ ବାର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକ ଭାଗ କରନ୍ତୁ!
  • ଆମ କୁଇଜରେ ଭାଗ ନେବା ଏବଂ ଆପଣ ପୋକ ବିଷୟରେ କେତେ ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ‘ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତୁ’ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
  • ପୋକ ବିଷୟରେ ଏକ ଗପ ଶୁଣନ୍ତୁ ତେବେ ଆମ ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଆମ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ମନେ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ପୋକ ବିସ୍ତାର କିପରି ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୁଝିପାରିବା ।
  • ଆମ ସ୍କୁଲରେ ଖାଦ୍ୟ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଏବଂ ଆମର ରାନ୍ଧୁଣିଆ ଖାଦ୍ୟ କିପରି ପୋକ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ନିରାପଦ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ରଖେ ଦେଖନ୍ତୁ ।
  • ଝାଡାରୁ ମାଟି ଏବଂ ପାଣିରେ ପଶୁଥିବା ପୋକ ଅଣ୍ଡାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
  • ଆମ ହାତ ସଠିକ ଭାବେ ଧୋଇବା ପାଇଁ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣି ଏବଂ ସଫା କନା ଦରକାର ।
  • ଆମ ପରିବାର ଲୋକେ ପୋକଜୋକ ବିଷୟରେ କଣ ଜାଣନ୍ତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ ।
  • ଦୁଷ୍ଟ ପୋକଜୋକ ଏବଂ ପିଲାମାନେ କିପରି ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଖାଦ୍ୟ ଦୁଷ୍ଟ ପୋକଜୋକ ଚୋରାଇ ନେବା ବେଳେ ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ ବିଷୟରେ ଏକ ନାଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।
  • କଞ୍ଚା ପନିପରିବା ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଧୋଇବା, ମାଂସ ସଠିକ ଭାବେ ରାନ୍ଧିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ବେଳେ ଖାଦ୍ୟ କିପରି ନିରାପଦ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଏ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।
  • ଗୋଟେ ଟିପି ପାଇପ କିପରି କରାଯାଏ ଏବଂ ଆମ ପରିବାର, କ୍ଲାସ କିମ୍ବା ସମୂହ ପାଇଁ ହାତ ଧୁଆ ଷ୍ଟେସନ କିପରି କରାଯାଏ ଖୋଜି ବାହାର କରନ୍ତୁ ।
  • ପୋକଜୋକଙ୍କ ବିସ୍ତାର କିପରି ରୋକାଯିବ କିମ୍ବା ଆମକୁ କେବେ ଏବଂ କିପରି ହାତ ଧୋଇବାକୁ ହେବ ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ଏକ ଗୀତ ରଚନା କରନ୍ତୁ ।
  • ଖାଇବା କିମ୍ବା ରାନ୍ଧିବା ପୂର୍ବରୁ ପନିପରିବା ଧୋଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ଗୋଟେ ପୋଷ୍ଟର ତିଆରି କରନ୍ତୁ ।
  • କୁର୍ମି ବିସ୍ତାର କିପରି ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ ବିଷୟରେ ଏକ ରୋଲ-ପ୍ଲେ କିମ୍ବା କଣ୍ଢେଇ ନାଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।
  • କୁର୍ମି ଉପରେ ଆମର ଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ କର ଶବ୍ଦ ଖେଳପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖେଳନ୍ତୁ କିମ୍ବା କିଛି କରିବା ପୂର୍ବରୁ କେତେବେଳେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ହେବ ଏବଂ କିଛି କରିବା ପରେ କେତେବେଳେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ହେବ ଆମେ ଜାଣିଛୁ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗୋଟେ କୁଇଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ନକ୍ତୋ ପ୍ରଶ୍ନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
  • ଆମେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଶରୀର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରେ ବୋଲି ପଚାରନ୍ତୁ? ଆମର ବୃହଦାନ୍ତ୍ର କେତେ ଲମ୍ବା? କୁର୍ମି ଆମ ଖାଦ୍ୟକୁ କିପରି ଖାଇଥାଏ? ଗୋଟିଏ ଟେପୱର୍ମ ଲମ୍ବରେ କେତେ ବଢିଥାଏ? କେତେ ପ୍ରକାରର କୁର୍ମି ବିଷୟରେ ତୁମେ ଜାଣିଛ? ଆପଣ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ କେଉଁ ପ୍ରକାର କୁର୍ମି ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ? ଆପଣଙ୍କର କୁର୍ମି ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି କଣ ଲକ୍ଷଣ ସବୁ ଅଛି? ଆପଣ କେଉଁଠି ଡି-ୱର୍ମିଙ୍ଗ ଔଷଧ ପାଇ ପାରିବେ ଏବଂ କେଉଁ ମାନେ ଏହା ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ? ପ୍ରତି ଦିନ ଗୋଟେ କୁର୍ମି କେତୋଟି ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ? ଆମ ଶରୀରରୁ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଭିଟାମିନ A ଭଳି ପୋଷଣ କୁର୍ମି ଖାଇ ଯାଇ ପାରେ – ଆପଣ କହି ପାରିବେ କି ଭିଟାମିନ A ଆମେ କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ କରୁ? ଶିଶୁ କୁର୍ମିକୁ ଲାର୍ଭ କୁହାଯାଏ । କେଉଁ କୁର୍ମି ଲାର୍ଭ ଆମ ଶରୀରର ଭିତରକୁ ଚର୍ମ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି? ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଏବଂ ନିରାପଦରେ ଶୌଚ ହେବା କିପରି କୁର୍ମି ବିସ୍ତାର ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ? ଆମ ସ୍କୁଲରେ ଡି-ୱର୍ମିଙ୍ଗ ଦିବସ ଅଛି କି? ସେମାନେ କେତେବେଳେ? ଏକ ହିଁ ଦିନରେ କାହିଁକି ପ୍ରତ୍ୟେକେ ଡି-ୱର୍ମିଙ୍ଗ ବଟିକା ଖାଆନ୍ତି? ପୃଥିବୀରେ କେତେ ପିଲାଙ୍କର କୁର୍ମି ଅଛି? କୁର୍ମି ବିସ୍ତାର ଆମେ ବନ୍ଦ କରିବା କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ? ଆମର ପାଚକ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ – ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କୁର୍ମି କଣ କରିଥାଏ? ଗୋଟେ କୁର୍ମି ଅଣ୍ଡା କେତେ ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ? ସବୁଠୁ ଛୋଟିଆ ଜିନିଷ ତୁମେ କଣ ଜାଣିଛ? ପାଣି ସଫା ଅଛି କି ମଇଳା ଅଛି ଆମେ କିପରି କହି ପାରିବା? ବଢିବା ପାଇଁ ଗଛ କଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ? ଆମେ ଗଛ ପାଇଁ କିପରି ନିରାପଦ ଖତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବା?

ଏକ ଟିପି ପାଇପ କିମ୍ବା ଗୋଟେହାତ ଧୁଆ ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା ଗୋଟେ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ କର ଶବ୍ଦ ଖେଳ ଅନ୍ୟ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷରେ ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଦୟାକରି www.childrenforhealth.org କିମ୍ବା clare@childrenforhealth.org ରେ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ ।